Nářadí je cenným pomocníkem každého kutila a uspořádaná a uklizená dílna jeho královstvím. K nářadí je proto třeba přistupovat s láskou a péčí, aby sloužilo co nejdéle. Nejen pravidelný servis, ale i dobré skladování je nejlepším krokem k tomu, aby bylo nářadí jako ze škatulky. Jak a kde jej skladovat, aby mělo ideální podmínky?

Dobrá organizace je důležitá

Kladiva, pily, kleště, klíče, vrtačky – to vše, a ještě mnohem více patří ke klasickému vybavení dobré dílny. Abyste s tímto nářadím mohli efektivně pracovat, měli byste se zaměřit na jeho organizaci i péči o něj. Vždy je totiž dobré mít vše ihned při ruce a vědět, kam sáhnout.

Garáž, kůlna nebo sklep bývají nejčastějšími místy pro skladování nářadí. Rozhodně by zde nemělo být poházené jen tak v krabicích nebo na ponku, ale každý kousek by měl mít své místo. I když se jedná o prostor, kde je snadné se zamazat, prach, pavučiny ani další podobné nečistoty by zde neměly mít místo.

A jak tedy nářadí skladovat? Ne všechno nářadí má podobu úhledné sady v kufříku. Menší součástky, jako například hřebíky, matky nebo šrouby proto skladujte odděleně například v kovových nebo plastových nádobách tak, aby byly od sebe rozděleny zvlášť a ideálně také podle velikosti.

Větší nářadí, jako jsou pilky, kleště, kladiva a podobně můžete zavěsit na speciálně připravenou stěnu. Tu lze udělat z dřevotřískové překližky s hřebíky sloužícími jako háčky. Jednotlivé nářadí pak obkreslete černým fixem, abyste věděli, kde má který kousek své místo. Nářadí se tak o sebe nebude navzájem odírat, čímž se eliminuje riziko poškození.

Pravidelný servis by měl být samozřejmostí

Po použití je třeba nářadí vždy vyčistit od nečistot, kovové nářadí si pak zaslouží i ošetření v podobě různých olejů. Nářadí by mělo být vždy v suchu a pilky a další ostré nástroje by se měly pravidelně brousit.

K ošetření nářadí přidejte do své dílny štětce na odstranění prachu nebo nečistot vzniklých při práci a také staré oblečení a látky, které poslouží k umytí a ošetření nástrojů. K odstranění skvrn od barev či laku mějte vždy při ruce ředidlo.

Nemáte prostor? Využijte externího skladu

Pokud máte v dílně nějaké nářadí, které zrovna nepoužíváte a zbytečně vám zabírá místo, můžete použít externí skladovací prostory k bezpečnému uložení. Tyto sklady jsou vhodné na větší typy nářadí jako jsou motorové pily nebo zahradní traktůrky, sekačky a podobně. Samozřejmě zde ale můžete uložit i další nářadí dle potřeb.

Tyto služby zajistí například naše skladovací kontejnery Diskont Depot, jejichž pronájem se platí měsíčně dle velikosti kontejneru. Podívejte se na naši nabídku