Představte si život v jednom z těch obřích dopravních kontejnerů. Ano, řeč je o těch velkých kovových krabicích, které slouží k přepravě produktů vlakem nebo lodí. Ty jsou čím dál populárnějším způsobem nejen pro bydlení, ale také pro vytvoření originálních podniků či prezentací na výstavách. Jeden příklad za všechny je realizace pavilonu České republiky na světové výstavě EXPO v italském Milánu v roce 2015. Pavilon byl tehdy oceněn bronzovou medailí za architekturu.

Možná si říkáte, že taková stavba bude vypadat neosobně a chladně. Ale nemusí tomu být tak. Je už jen na vás, jestli kontejneru necháte jeho ocelový kabát nebo dostane fasádu, která skryje původní účel kontejneru.

Když se snoubí ekologie a design

Jeden z důvodů, proč si lidé vybírají modulární bydlení je rychlá realizace výstavby (některé firmy uvádějí dobu trvání v řádu několika týdnů). Některé z firem dokonce využívají vyřazené kontejnery z lodní či vlakové přepravy, takže si na své přijdou i lidé s citem pro ekologii. Je potřeba už jen navrhnout rozmístění, mít zajištěnou dodávku elektřiny i vody pro danou parcelu a můžete začít s realizací.

Další výhodou je bezesporu možnost pozdějšího rozšíření o další kontejnery a také jejich vrstvení. Nemusíte se tak omezovat pouze na jedno patro. Také můžete případnou přístavbu kontejneru, například s příchodem dětí, bez problému vyřešit.

Je třeba zmínit i to, že se jedná o velmi unikátní a originální řešení pro bydlení. Pokud jde o úpravu interiéru i exteriéru, ani zde se meze nekladou. Většina firem, které realizují tyto projekty, mají k dispozici několik plánů na dotvoření interiéru, z kterých se dá vycházet a pak je doladit dle vlastního vkusu k dokonalosti.

Vyplatí se modulární stavba?

Do jisté míry se modulární stavba vyplatí. Při zařízení svépomocí ušetříte samozřejmě nejvíce. To je však možné jen při dostatečných znalostech. Neodborné zařízení může způsobit zkrácení životnosti kontejneru například kvůli korozi. Zároveň je potřeba vždycky zvážit i náklady na dopravu kontejneru na místo určení a stejně tak investice do úpravy kontejneru k tomu, aby byl obyvatelný. Nebo je možné stavbu realizovat přes některou z firem, které na českém trhu nabízí zajímavá a atraktivní řešení k vytvoření modulárního bydlení.

Dalším nákladem je případná úprava pozemku tak, aby vyhovoval potřebám na výstavbu modulární domu.

Není to pro každého

Kontejnerové bydlení je dost specifické a není pro každého. Člověk se musí smířit s tím, že nabízí méně prostoru a je omezený i výběr rozlohy jednotlivých kontejnerů. Na rozdíl třeba od mobilheimů je potřeba si pro výstavbu zajistit stavební povolení.

Musí se zvážit i dlouhodobost takového projektu. Odhadovaná životnost kontejneru je 25-30 let, není to tedy bydlení pro více generací.

Kontejnerové bydlení má oproti běžnému řadu výhod. Je to také řešení specifické a má své mouchy. Záleží tedy hlavně na vás, čemu dáte přednost. Pokud nad ním uvažujete, zvažte nejprve přechodně vyzkoušet, jak se vám v takovém domě bude bydlet. To je nakonec při výběru to nejdůležitější.